Jaki kolor rolet będzie najlepszy?

CategoriesRolety

Przygotowując się do zakupu rolet okiennych, zazwyczaj koncentrujemy się na tym, na jaki ich rodzaj zdecydować się w pierwszej kolejności. Kwestie związane z ich kolorystyką i wzornictwem nie wydają się nam przesadnie istotne. Niesłusznie. Takie podejście często sprawia, że podjęta przez nas decyzja jest nieprzemyślana, a co za tym idzie – nawet naprawdę solidne rolety nie są w stanie spełnić w pełni pokładanych w nich nadziei.

Kolor rolety i jego specyfika

Dlaczego wybór odpowiedniego koloru rolet może być tak problematyczny? Wiele wskazuje na to, że jednym ze źródeł problemu jest brak takiego czynnika, który powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Przeważnie zwraca się uwagę na to, że kolor rolet nie powinien kłócić się z tym, w jakim są utrzymane ściany, podkreśla się jednak również rolę, jaką odgrywa psychologia koloru uświadamiająca nam choćby to, że ciemne odcienie mogą przygnębiać. Nie brakuje ekspertów nakazujących stawianie na kolory lekkie i naturalne, często podkreśla się jednak również, że żadne wytyczne nie mają racji bytu, jeśli wybrany kolor nie odpowiada naszym indywidualnym upodobaniom.

Wybierając kolor rolet z pewnością warto przyjrzeć się wnętrzu jako całości. Odpowiednia decyzja może przecież znacząco podnieść jego walory. Tu warto wspomnieć choćby o podstawowych prawidłowościach. Nie od dziś wiadomo, że rolety utrzymane w ciepłych barwach nie mają sobie równych wtedy, gdy chcemy łagodzić światło, a chłodne odcienie rolet mogą być doskonałą opcją w pomieszczeniach w naturalny sposób oświetlonych światłem ciepłym. Ważne jest także to, jak prezentują się same okna, w których mają się pojawić rolety. Przyjmuje się, że w oknach drewnianych najlepiej sprawdzają się rolety utrzymane w naturalnych odcieniach. Znacznie większe pole do popisu mają osoby, które zdecydowały się na okna plastikowe, bo mogą pozwolić sobie także na bardziej ekstrawagancją kolorystykę, w tym choćby na żółć. Sama rama okienna także ma duży wpływ na ostateczny wybór. Ramy białe ciekawie prezentują się przede wszystkim w towarzystwie jasnych rolet. Z kolei ramy brązowe są idealnym odcieniem do tych rolet, które swoją kolorystyką nawiązują do naturalnego drewna.

Kolorystyka rolet a charakter pomieszczenia

Zastanawiając się nad właściwą kolorystyką rolet warto też wziąć pod uwagę to, w jakim pomieszczeniu mają się one pojawić. Każde ma swoją specyfikę i może wpływać na sposób odbierania rolet nawet przy ich znakomitych parametrach technicznych. Jeśli zatem zastanawiamy się nad idealną kolorystyką rolet sypialnianych, to właśnie ciemne odcienie są tymi, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Takie rozwiązanie nie tylko ochroni nas przed promieniami letniego słońca, ale i przyczyni się do znaczącej poprawy jakości snu.

kolornik

W salonie problemem może być przede wszystkim nasza skłonność do wprowadzania zbyt wielu kolorów. W takim wypadku warto postawić na klasyczną biel. Ta złagodzi intensywną kolorystykę, wprowadzi też do salonu więcej światła odcinając jednocześnie pomieszczenie od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wtedy, gdy to ściany są tymi elementami wystroju, które zwracają na siebie uwagę dlatego, że są stonowane. W takim wypadku rolety mogą być bardziej wyraziste – niebieskie, czerwone lub brązowe.

Kolorystyka rolet – kilka przydatnych wskazówek

Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz zwracają uwagę na to, że kolorystyka rolet nie może być przypadkowa. Podkreślają jednak, że ostrożność nie oznacza wcale tendencji do uznania dominującej roli szarości. Jasne rolety wcale nie są tymi, które można stosować w ograniczonym wymiarze. Bez obaw można je wprowadzać choćby tam, gdzie okna wychodzą na północ, a pomieszczenie wymaga rozświetlenia, a także tam, gdzie mamy do czynienia ze zjawiskiem rozproszenia światła. Jasne odcienie z pewnością sprawdzą się znakomicie także tam, gdzie powinna panować miła, przytulna atmosfera. Z taką sytuacją mamy do czynienia choćby w pokoju dziecięcym i w kuchni. Przy poważniejszych wątpliwościach warto wykonać kilka zdjęć pomieszczenia, do którego dopasowujemy rolety i udać się z nimi do sklepu lub bezpośrednio do projektanta.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *