Żaluzje drewniane jako element eleganckiego wnętrza

CategoriesPoradniki

Żaluzje drewniane uważa się za jeden z najbardziej wyjątkowych i eleganckich sposobów na chronienie wnętrz przed słońcem. Wynika to z tego, że należą do wąskiej grupy osłon okiennych, które wytwarzane są z naturalnych materiałów. Materiały naturalne są obecnie na topie jeśli chodzi o sposób wykańczania domów i mieszkań. Ceni się je przede wszystkim za zdolność do tworzenia wyjątkowego klimatu; pozornie minimalistycznego, a jednak roztaczającego aurę ciepła i przytulności.

Elegancja wnętrza nie poddaje się klasyfikacji, nowoczesności czy klasyce. Wnętrze eleganckie jest  po prostu harmonijne, urządzone z prostotą, ale jednak posiadające w sobie to „coś”, co oddaje jego wyjątkowość i charakter gospodarzy.  Drewno, jako materiał naturalny, ma w sobie właśnie pewien uniwersalizm czyli zdolność wpasowania się w stylistykę zarówno bardziej nowoczesną, jak i bardziej klasyczną w zależności od preferencji. To bardzo cenna właściwość ponieważ w żaden sposób  nie ogranicza naszych preferencji. Jeśli podobają nam się żaluzje drewniane nie musimy się martwić czy będą pasowały do sposobu wystroju, ich ponadczasowa elegancja powoli ładnie dopełnić wygląd domu.

Charakterystyka żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane zbudowane są, identycznie jak klasyczne, z poziomych listew czyli tzw. lameli. Drewno, z którego produkowane są żaluzje oferowane w sklepie internetowym Knall to lipa syberyjska i bambus.  Ich funkcjonalność opiera się na sterowaniu nachyleniem listew tak, aby do pomieszczenia trafiało tyle promieni słonecznych ile w danej chwili chcemy czy potrzebujemy. Oczywiście można także całkowicie zasłonić okno lub odsłonić szybę podciągając listwy do góry. Warto wiedzieć, że całość osprzętu żaluzji powstaje z drewna, także obudowa i elegancka gałka sterująca.

Lamele żaluzji drewnianych różnią się szerokością, mogą mieć szerokość 25mm, 50mm lub 65mm. Różnice w szerokości wynikają z różnic w wielkości okien i ich ewentualnych niestandardowych wymiarów. Do mniejszych okien lepiej będą pasowały żaluzje z węższymi listwami ponieważ nie dadzą efektu „ciężkości”.  Z kolei przy oknach większych doskonale sprawdzą się lamele szersze. Sklep Knall oferuje żaluzje produkowane na wymiar nie ma zatem problemu z dopasowaniem całości do wielkości okien.

Żaluzje drewniane są cięższe od klasycznych. Wynika to z ich naturalnego materiału, który sprawia, że listwy muszą być grubsze, a cały osprzęt nieco bardziej masywny. Natomiast jeśli jako materiał żaluzji wybierzemy bambus będą one oczywiście lżejsze. Z tego, że listwy są grubsze wynika bardzo ważna zaleta tego typu osłon – lepiej chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń. W zasłoniętym żaluzjami wnętrzu panuje nie tylko miły półcień, ale także przyjemniejsza temperatura. Żaluzje drewniane z węższymi listwami (25mm) montuje się do ramy okiennej, ściany lub sufitu natomiast te z lamelami szerszymi (50 i 65mm) tylko do ściany lub sufitu.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *